fbpx

Încă o sportivă care ne duce faima în lume. Moldoveanca Alexandra Emilianov, medaliată cu argint la Campionatul European Under 23

Rezultatele remarcabile ale sportivilor din țara noastră ne fac mândri de fiecare dată. Mândri suntem și de Alexandra Emilianov, care a cucerit medalia de argint la Campionatul European Under 23.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Atleta de 19 ani a concurat la proba aruncarea discului și a înregistrat rezultatul 57,30 metri. Primul loc a fost ocupat de croata Marija Tolj (62,76 metri), în timp ce germana Annina Brandenburg s-a clasat pe locul 3 (56.52 metri). În acest an, competiția a avut loc în Suedia.

Pentru Alexandra urmează Campionatul European pe echipe din Macedonia și Campionatul Mondial din Qatar.