fbpx

foto | Victorie pentru R. Moldova la Campionatul European de Caiac-canoe: Mihail Culceac și Stanislav Banaru au obținut argintul

Sportivii din Republica Moldova Mihail Culceac și Stanislav Banaru au obținut victoria la proba de canoe dublu, pe distanța 1000 m, la Campionatul European de Caiac-canoe Juniori U23, 2023. Competiția a avut loc în Portugalia, în perioada 26 – 30 iulie.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Evenimentul a reunit peste 600 de sportivi din 34 de țări. Republica Moldova a fost reprezentată de o delegație din 15 membri: 12 sportivi (4 fete și 8 băieți), 2 antrenori și un conducător al delegației.

Echipa noastră participă la 18 probe din campionat. În prima zi a finalelor, Mihail Culceac și Stanislav Banaru au luat argintul la proba de canoe dublu, la categoria sub 18 ani, pe distanța de 1000 de metri. Alexandru Tacu a obținut o clasare impresionantă, ocupând locul șase la proba de 1000 de metri masculin, categoria U18.