fbpx

Țara are cu cine se mândri! Eva Zabolotnaia a ocupat locul 2 la Turneul European de Tenis „Kravchenko Cup”

Mica tenismenă din Moldova, Eva Zabolotnaia, a obținut trofeul Campionatului European „Kravchenko Cup”. Sportiva a urcat pe a doua treaptă a podiumului de onoare.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Anunțul a fost făcut de Federația Națională de Tenis. Potrivit organizației sportive, adolescenta face parte din echipa U12 a Republicii Moldova.

La competiția care s-a desfășurat în Irpin, Ucraina, aceasta a învins mai multe sportive din țara vecină. Eva a concurat la proba de simplu feminin cu Sofiia Sokolvak, Adriana Tkachenko și Grace Dollar și a suferit înfrângere doar într-un set.

Participarea jucătorilor noștri la acest turneu este posibilă datorită grantului de dezvoltare a categoriilor de vârstă U12 și U14 oferit de Federația Națională de Tenis din Moldova.