fbpx

Judocanul Victor Sterpu a obținut două victorii la Grand Slam-ul de la Tbilisi

Judocanul Victor Sterpu a obținut două victorii la Grand Slam-ul de la Tbilisi. El a trecut de Abdulelah Albali (Arabia Saudită) și Somon Makhmadbekov (Tadjikistan), dar a fost eliminat de Timur Arbuzov, cel care avea să triumfe apoi în marea finală, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

În această categorie de greutate a evoluat și Mihail Latîșev, dar a pierdut în primul duel în fața azerului Omar Rajabli.

La 73 kg, Denis Vieru a dispus de lituanianul Kestutis Vitkauskas, dar a fost eliminat de spaniolul Salvador Roca, finalist în luna ianuarie la Grand Prix-ul Portugaliei. Câștigător la 73 kg a devenit georgianul Lasha Shavdatuashvili.

Denis Vieru a evoluat în ultimii 9 ani doar în categoria 66 kg, la care este practic calificat la Jocurile Olimpice de la Paris.

Menționăm că anul trecut, la aceeași competiție, Victor Sterpu a cucerit medalia de bronz.