fbpx

Judocanul Mihai Latișev și-a asigurat participarea la Jocurile Olimpice de la Paris

Judocanul Mihai Latîșev a cucerit medalia de aur la Cupa Mondială desfășurată la Marrakech, în Maroc, iar datorită punctelor obținute la această competiție, el s-a calificat la Jocurile Olimpice de vară de la Paris, informație confirmată de federația de profil.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Mihai Latîșev a concurat în cadrul categoriei de greutate de 81 de kilograme. În drum spre finală, el i-a învins pe reprezentantul gazdelor Adam Jabrane și Kwok Wing Lee din Hong Kong. În finală, Latîșev s-a impus în fața unui alt marocan, Achraf Moutii.

Conform Federației de Judo a Republicii Moldova, Mihai Latîșev s-a alăturat altor 3 judocani care ne vor reprezenta țara la Olimpiadă. Denis Vieru va evolua în concursul categoriei de greutate de 66 de kilograme, iar Adil Osmanov și Petru Pelivan în limitele categoriei de 73 de kilograme.