Foto: Captură video
Beirutul a fost filmat de la înălțime, dar și prin satelit, după ce două explozii devastatoare au izbucnit marți seară în portul orașului. Acestea ar fi fost simțite la 250 de kilometri distanță, în Cipru.
Preliminar, autoritățile spun că s-a produs un incendiu la un depozit unde se păstra azotat de amoniu, urmat de două explozii. Substanța chimică a ajuns acolo acum șase ani, pe o nava sub pavilion moldovenesc, dar a fost confiscată după ce corabia avea probleme tehnice și a rămas reținută, apoi abandonată în port.
În urma deflagrației, peste 130 de persoane au decedat. Altele circa 4000 su suferit diverse leziuni, iar televiziunea arabă a publicat imagini dintr-un spital local, unde oamenilor li se acordă ajutor chiar pe podeaua din hol, plină de sânge.
CITEȘTE ȘI:
Procuratura Generală a Republicii Moldova anunță că Dumitru Vartic, cercetat în dosarul privind moartea Liudmilei…
Unul dintre candidații la funcția de primar al municipiului Orhei, Ramiz Ansarov, are un trecut…
Un urs a intrat, vineri, 22 mai, într-un hotel din stațiunea Poiana Brașov, provocând panică…
Vlad Țurcanu a folosit ca pretext scandalul de la Eurovison pentru a pleca de la…
Drapelul Republicii Moldova a fost arborat pe vârful Muntele Everest de către Masha Kinash, bloggeriță…
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a felicitat pe regizorul Cristian Mungiu pentru câștigarea celui de-al…