fbpx

foto | Apreciat pentru performanțele spectaculoase. Boxerul Dorin Bucșa a fost decorat cu medalia „Meritul Civic”

Performanțele sportive ale boxerului Dorin Bucșa ne-au făcut mândri în diferite colțuri ale lumii. Fapt pentru care moldoveanul a fost apreciat de către președintele țării, care l-a decorat cu medalia „Meritul Civic”.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Un decret în acest sens a fost semnat de către șeful statului, Igor Dodon. Sportivul și-a primit medalia binemeritată pentru că ne promovează atât național, cât și internațional, prin succesele remarcabile înregistrate la competiții.

Cea mai recentă reușită și una extrem de importantă pentru sportul din Republica Moldova este câștigarea medaliei de argint la Campionatul European Under 22 de la Vladikavkaz. În finala categoriei de greutate 60 de kg, elevul lui Igor Untilă, Dorin Bucșa, i-a cedat rusului Khamzaev Beslan. În rundele precedente, însă, Dorin a învins adversarii din Croația, Germania și Belarus.

Menționăm că decretul a fost semnat pe 21 martie curent, astăzi fiind publicat în Monitorul Oficial.

Vezi și: video | Un boxer moldovean a ajuns în finala Campionatului European Under 22. Cu cine a luptat sportivul?