fbpx

Ne putem mândri! Două fotbaliste din Republica Moldova au devenit campioane ale României

Jucătoarele naționalei feminine a Moldovei, Carolina Țabur și Cristina Cerescu, au devenit campioane ale României. Acestea sunt membre ale echipei “U” Olimpia Cluj.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Sportivele au marcat în meciul cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, scorul fiind 2-1. Ţabur a punctat în minutul 75, în timp ce Cerescu a înscris golul decisiv în primul minut al prelungirilor.

Carolina Țabur și Cristina Cerescu s-au transferat la “U” Olimpia Cluj în vara anului trecut, se arată într-un comunicat emis de Federația Moldovenească de Fotbal. Meciul în care au marcat golurile a adus echipei pentru care joacă titlul național.

În liga superioară a campionatului României mai evoluează basarabencele Irina Topal, Daniela Mardari şi Nadejda Petrovscaia (Universitatea Galați), Nadejda Colesnicenco (Fortuna Becicherecu Mic), Dumitriţa Prisăcari (Piroș Security Arad), Margarita Panova (Banat Girls), Francesca Covali (ACS Selena ȘN Constanța).