fbpx

Aur pentru R. Moldova la Campionatul European Under 23 de canoe. Sportivele care au atins performanța

Dubloul Daniela Cociu – Maria Olărașu a cucerit medalia de aur pe distanța 200 metri la Campionatul European Under 23 de canoe de la Belgrad. Ele au înregistrat rezultatul 43.763, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

La 500 metri, fetele noastre au obținut medalia de argint, cu rezultatul 1:56.975, fiind întrecute de reprezentantele Poloniei (1:55.925). La individual, Maria a câștigat argintul la 500 metri, iar Daniela – bronzul la 200 metri. În clasamentul pe medalii, Moldova s-a clasat pe locul 9.

Mihai Chihaia și Mihail Culceac au fost și ei aproape de medalie la Campionatul European de juniori și Under 23 de canoe de la Belgrad. Chihaia a ocupat locul 4 la 1000 metri U23, iar Culceac de asemenea locul 4 la 1000 metri juniori.

De asemenea, Mihai Chihaia a evoluat în finala de la 200 metri – locul 7, iar Mihail Culceac împreună cu Stanislav Banaru a ocupat locul 5 la 1000 metri dublu și locul 6 la 500 metri.