fbpx

Sportivii moldoveni au cucerit 11 medalii de la Campionatul Mondial la Lupte Universale

Sportivii moldoveni au obținut 11 medalii la Campionatul Mondial la Lupte Universale (Unifight), desfășurat în orașul Tbilisi, Georgia.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Cele mai notabile performanțe au fost înregistrate în competiția Unifight Clasic, unde Gheorghe Balaur (80kg) și Cristian Constantinov (+95kg) au obținut locul I, în timp ce Dmitrii Ciacusta a ocupat locul II la categoria de greutate de 95kg. De asemenea, Sanda Cracan a urcat pe podium la categoria de greutate de până la 57kg.

În competiția Unifight Light, Gheorghe Balaur (80kg) și Sanda Cracan (57kg) s-au clasat pe locurile II și III. De asemenea, Gheorghe Drucioc (85kg) și Alexandru Stâncă (65kg) au obținut medalii de bronz.

Ministerul Educației și Cercetării anunță că va premia sportivii și antrenorii în cadrul Galei Sportului, organizată tradițional la sfârșit de an.