fbpx

Proprietara salonului în care a murit Liubovi Babuțchi, dată în căutare internațională

Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a anunțat că Irina Borodkina, proprietara salonului de frumusețe în care a decedat femeia de afaceri Liubovi Babuțchi pe 30 ianuarie, a fost dată în căutare internațională.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Această crimă, într-adevăr, a bulversat opinia publică și este o cauză penală gestionată de Procuratură”, a declarat ministrul.

Potrivit acesteia, „sunt două persoane învinuite în acest caz pentru practicarea medicinei în condiții ilegale, dar și pentru manipulații medicale neautorizate care s-au soldat cu decesul victimei”.

„O persoană este în arest, iar proprietara acestui salon, Irina Borodkina, cu cetățenia Ucrainei, a părăsit Republica Moldova în aceeași zi când a fost sesizată această faptă. Mai mult decât atât, în prezent, persoana este dată în căutare internațională”, a precizat Misail-Nichitin.

Amintim că o femeie de afaceri din Chișinău a murit subit într-un salon de frumusețe, în timpul unei proceduri. Incidentul s-a petrecut pe 30 ianuarie 2025, iar autoritățile au demarat o anchetă în acest caz. Femeia, proprietara magazinului „Mona Lisa Boutique” dintr-un centru comercial din Chișinău, s-ar fi aflat în timpul unei proceduri de injectare în fese.

Soțul victimei, Roman Babuțchi, a făcut declarații în cadrul unui interviu pentru Dorin Galben în care susține că probele de la locul tragediei au fost șterse înainte de sosirea poliției și că este supus unor amenințări pentru a nu insista asupra investigării cazului.

Vezi și: „Doctorița și-a mutat cuibul și rezultatul îl vedem”. Ministra Sănătății, despre decesul femeii de afaceri la un salon de înfrumusețare

Articole asemănătoare

Back to top button