Toate știrile

Prima reacție a lui Igor Dodon după ce a fost reținut: „Un dosar politic cusut cu ață galbenă”

Igor Dodon a venit cu prima sa reacție, într-un mesaj pe rețelele de socializare, după reținerea sa. Prin intermediul avocaților său, acesta spune că „a devenit ținta unei justiții regizate și dirijate politic”.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

La fel, Dodon afirmă că ar fi „victima unei campanii de calomniere și de acuzații nefondate”.

„Totuși, niciodată nu s-a procedat într-un mod atât de vădit denigrator ca azi, când anchetatorii au organizat scurgeri selective ale unor imagini sau pur și simplu au manipulat abil cu diferite date, cu scopul de a crea anumite reacții negative la public. Îmi pare rău că s-a procedat în așa mod. Până și în politică trebuie să existe omenie și e grav dacă această omenie a fost sacrificată de dragul unor răfuieli personale cu un lider al opoziției”, se arată în mesajul lui Igor Dodon.

El susţine că pentru fiecare element aflat în atenţia procurorilor are explicaţiile şi justificările necesare, „pentru a înlătura orice suspiciune sau bănuială de corupţie şi ilegalitate”.

„Acesta e un dosar politic cusut cu aţă galbenă. Şi sunt sigur că o judecată corectă şi necontrolată politic îmi va da dreptate.”

În mesajul publicat prin intermediul avocaților, Igor Dodon se întreabă dacă după reținerea sa vor scădea prețurile, se vor mări pensiile și salariile.

„Și ce dacă m-ați arestat azi? De mâine vor scădea prețurile, se vor mări pensiile și salariile și vor veni în sfârșit „vremurile bune” promise? Veți vedea că vor trece câteva zile sau câteva săptămâni și oamenii iarăși o să ceară de la voi o viață mai bună, nu promisiuni și cai galbeni pe pereți”, a adăugat fostul șef de stat.

Amintim că Igor Dodon a fost reținut pentru 72 de ore după ce, în dimineața zilei de 24 mai, ofițerii Serviciului de Informații și Securitate, CNA, în comun cu procurorii anticorupție, au descins cu percheziții la domiciliul fostului președinte, precum și în alte locații.

Dorina Blândescu

Recent Posts

Un bărbat, condamnat la închisoare pentru finanțarea ilegală a Partidului Politic „Șansa”

Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…

20 de minute ago

Evoluțiile negocierilor din Ucraina influențează viteza aderării R. Moldovei la UE. Declarațiile Martei Kos

Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…

53 de minute ago

UE a aprobat un împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…

o oră ago

Judecătoarea condamnată pentru corupție, căutată de 11 ani. Avocata din dosar, reținută

La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…

o oră ago

SUA au suspendat „loteria vizelor”

Ministrul american pentru securitate internă, Kristi Noem, a ordonat vineri „suspendarea" imediată a eliberării de…

2 ore ago

Patru persoane, condamnate pentru schema „ruda implicată în accident”

Patru bărbați, membri ai unui grup criminal organizat, au fost condamnați la pedepse cuprinse între…

2 ore ago