Încă stă la dubii. Igor Dodon a promulgat doar 4 din cele 9 legi adoptate prin procedura angajării răspunderii Guvernului
Cele nouă legi aprobate ieri procedura angajării Guvernului au fost transmise președintele țării, Igor Dodon. Șeful statului, însă, a promulgat de urgență doar patru dintre ele – cele cu impact social.
Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Dodon menționează că este vorba despre:
– Legea care instituie acordarea unui suport unic în sumă de 600 lei pentru beneficiarii de pensii și alocații sociale de stat al căror cuantum lunar nu depășește 2000 de lei;
– aprobarea legilor privind modificarea Legii bugetului de stat pentru anul 2019 și Legii cu privire la bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2019, care prevăd mecanismul de plată a suportului unic;
– Legea care prevede modificarea mecanismului de indexare a pensiilor din sistemul public de pensii; a Legii pentru modificarea Codului muncii, menită să elimine unele lacune legate de salarizarea unor categorii de angajați;
– Legea pentru modificarea Legii cu privire la oamenii de creație și la unitățile de creație care prevede intensificarea măsurilor de protecție socială a persoanelor cu merite deosebite față de stat, decorate cu „Ordinul Republicii” și care sunt beneficiari ai indemnizației de merit.
În același timp, președintele țării a punctat că legile cu caracter economic încă se examinează.
Menționăm că, conform articolului 106 (1) din Constituția Republicii Moldova, Guvernul îşi poate angaja răspunderea în faţa Parlamentului asupra unui program, unei declaraţii de politică generală sau unui proiect de lege. Guvernul este demis dacă moţiunea de cenzură, depusă în termen de trei zile de la prezentarea proiectului, este votată de majoritatea deputaţilor.
Cele nouă legi vizează modificări ale Codului Muncii, ale legii cu privire la oamenii de creație; cu privire la achizițiile publice; privind bugetul asigurărilor sociale pentru 2019, privind Legea Bugetului de stat pentru 2019 etc.



