fbpx

foto | Sportivii paralimpici din R. Moldova au ocupat mai multe locuri de frunte la Cupa Mondială de Para Powerlifting

Trei sportivi paralimpici din R. Moldova au reușit să urce pe podium la Cupa Mondială de Para Powerlifting 2024.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Mihail Blanaru a câștigat locul întâi în categoria cadeți (cu greutatea sub 49 kg), Egor Briculschi s-a clasat pe primul loc în rândul juniorilor (greutatea sub 80 kg), iar Larisa Marinenkova a obținut locul doi între sportivii adulți (greutatea sub 73 de kg).

De asemenea, Roșca Ștefan s-a plasat pe locul patru în categoria sub 88 kg, Raiul Denis pe locul șapte în aceeași categorie de greutate, Buruian Valeriu a ocupat locul opt în categoria seniorilor cu greutatea sub 80 kg, iar Țurcan Mihail s-a clasat pe locul nouă în categoria de greutate sub 97 kg.

Lotul a fost condus de către antrenorii Iov Zinaida, Iov Alexandru și Prodan Dumitru.

Echipa din R. Moldova s-a clasat pe locul 9 din totalul de 34 națiuni.

Între 20 și 25 martie, orașul egiptean Sharm El Sheikh a găzduit Cupa Mondială de Para Powerlifting 2024. În total, la competiție au participat 245 de sportivi din 34 de țări, dintre care 7 sportivi au reprezentat Republica Moldova.