fbpx

Candidatul lui Costiuc pentru Primăria Costești, acuzat că și-ar fi tras lumină ilegal de la grădiniță acasă. Reacția acestuia

Fostul primar al satului Costești, Vasile Borta, candidat la alegerile locale noi din 17 mai, este vizat într-un dosar ce vizează o presupusă conectare ilegală la rețeaua electrică a unei instituții publice din localitate.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit informațiilor comunicate de autoritățile locale, la data de 8 februarie 2024, reprezentanții primăriei au depistat că la panoul electric exterior al grădiniței nr. 5 era conectat, „ilegal și contrar regulilor”, un cablu de aproximativ 500 de metri. Acesta ar fi fost direcționat în afara teritoriului instituției, spre gospodăria fostului edil.

Ulterior, pe 23 februarie 2024, cazul a fost sesizat la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), pentru constatarea circumstanțelor conectării ilegale. În urma examinării, instituția a emis pe 13 martie 2024 o decizie de sancționare a lui Vasile Borta, aplicând o amendă pentru racordarea neautorizată la rețeaua electrică.

Conform primăriei Costești, sancțiunea nu a fost contestată de către contravenient, iar amenda a fost achitată.

Autoritățile locale susțin că aceste constatări ar indica „sustragerea ilegală a energiei electrice în interes personal” și prejudicierea bugetului public. Primăria susține că a sesizat Procuratura raionului Ialoveni, fiind inițiată o cauză penală.

Contactat de NM, Vasile Borta a negat acuzațiile care îi sunt aduse: „Nu am niciun proces penal. Nu am furat nimic. Eu în 2024 nu eram în funcție. Asta este. Acolo e cu totul altă amendă, nu e legată cu ceea ce scriu ei. O să atacăm în judecată tot anunțul acesta și o să vedem ce o să fie. Acum lucrează juriștii”.

În prezent, Vasile Borta candidează pentru un nou mandat de primar al satului Costești la alegerile locale din 17 mai, fiind desemnat de Partidul „Democrația Acasă”, condus de Vasile Costiuc.

Articole asemănătoare

Back to top button