Foto: wsj.com
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, este indignat de faptul că giganții auto din țară nu au început încă producția ventilatoarelor pentru bolnavii de COVID-19. El a lansat un atac la adresa șefului General Motors pe care îl acuză că a pierdut timpul inutil.
În condițiile în care SUA are cele mai multe cazuri de infecție cu coronavirus de tip nou, întrecând chiar și China, Trump a invocat o lege care îi permite să forțeze companiile să facă anumite produse pentru apărare națională. Președintele american s-a plâns pe rețelele de socializare că GM a scăzut numărul de ventilatoare promise inițial, de la 40.000 la 6000, și că ar cere o sumă prea mare de bani.
Într-un alt mesaj pe Twitter, Trump a scris: „General Motors trebuie să-și deschidă imediat uzina abandonată dintr-o prostie în Lordstown, în Ohio, sau o altă uzină și să înceapă să facă ventilatoare, acum. Ford, începeți să produceți ventilatoare rapid!”.
O femeie din Anglia susține că renunțarea la genele false i-a salvat viața, pentru că…
Un angajat al lanțului britanic de supermarketuri de tip premium Waitrose, cu o vechime de…
Alpiniștii știu că Everestul prezintă multe pericole. Există cascada de gheață Khumbu, cu seracurile sale…
Republica Moldova se confruntă cu un paradox alimentar: în timp ce o mare parte a…
Avem de lucru, dar... nu avem cu cine. Asta spun tot mai mulți angajatori din…
Substanțele petroliere de pe Nistru s-au diminuat semnificativ în dimineața zilei de 4 aprilie în…