fbpx

foto | Elena Erighina a câștigat bronzul pentru Republica Moldova la Campionatul European de Haltere

Sportivii lotului naţional de haltere al Republicii Moldova continuă să obțină locuri de frunte la Campionatul European de Haltere, ediția 2023, rezervat seniorilor. Evenimentul se desfășoară în perioada 16-23 aprilie, la Erevan, Armenia.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Maestra Internațională a Sportului, Elena Erighina, în limitele categoriei de până la 81 kg, a completat prima probă smuls ridicând 104 kg, ocupând locul II și a doua probă aruncat ridicând 130 kg, clasându-se pe locul IV, astfel cumulând în total 234 kg, s-a clasat pe locul III la total, obținând medalia de bronz.

Victoria obținută de către sportivă este, totodată, și succesul antrenorilor lotului naţional de haltere: Sergiu Crețu și Maxim Cojocaru.

Participarea la competiție a fost organizată cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării. Atât câștigătoarea medaliei, cât și antrenorii vor beneficia de premii bănești oferite de către Minister în cadrul Galei Sportului, organizată la sfârșit de an.