fbpx

Sportivii din R. Moldova, pe podium la Campionatul Mondial de tineret la sambo și Cupa Europei de la Dubrovnik

Republica Moldova adună tot mai multe medalii sportive. Conaționalii noștri au reușit să cucerească alte două la Cupa Europei de la Dubrovnik și la Campionatul Mondial de tineret la sambo.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Astfel, Daniel Ursu a câștigat medalia de bronz, categoria +98 de kg, la Campionatul Mondial de tineret la sambo, care se desfășoară în Grecia, iar la juniori, Alexandru Nedu a cucerit argintul la categoria 71 de kg. Lotul Moldovei la această competiție este compus din 13 sportivi.

De asemenea, judocanul Adil Osmanov (73 kg) a câștigat Cupa Europei de la Dubrovnik. În finală el l-a învins prin ippon pe italianul Gabriele Sulli.

Medalia de bronz în această categorie de greutate a fost câștigată de Cornel Andrieș. El a dispus de englezul Daniel Powell, de asemenea prin ippon.

Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.