fbpx

O nouă înfrângere pentru fotbalul moldovenesc. Tricolorii, învinși pe teren propriu de către scoțieni

O nouă înfrângere pentru fotbalul moldovenesc. Tricolorii au fost învinși pe teren propriu de către fotbaliștii scoțieni cu scorul de 0-2.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Naționala Republicii Moldova a fost cât pe ce să marcheze un gol în minutul 81, însă Vadim Rață a ratat lovitura de la 11 metri. Pentru scoțieni au marcat Patterson (minutul 38) și Adams (minutul 65).

Meciul s-a jucat pe stadionul Zimbru din Chișinău, cu începere de la ora 19:00.

În urma rezultatului, tricolorii rămân pe ultimul loc în grupa F de calificare la Campionatul Mondial din 2022.

Componența echipelor

Republica Moldova: 1.Stanislav Namașco, 2.Ioan-Călin Revenco, 3.Vadim Bolohan (6.Artiom Rozgoniuc, 61), 5.Veaceslav Posmac, 7.Artur Ioniță, 9.Ion Nicolăescu (17.Artiom Puntus, 71), 11.Radu Gînsari (19.Maxim Cojocaru, 61), 14.Denis Marandici (16.Marius Iosipoi, 71), 15.Ion Jardan (13.Victor Bogaciuc, 61), 18.Cristian Dros, 22.Vadim Rață.

Rezerve: 12.Dumitru Celeadnic, 22.Nicolae Calancea, 4.Iurie Iovu, 8.Danu Spătaru, 10.Eugeniu Cociuc, 20.Igor Arhirii, 21.Corneliu Cotogoi.

Antrenor: Roberto BORDIN

Scoția: 1.Craig Gordon, 3.Andrew Robertson, 6.Kieran Tierney, 7.John McGinn, 8.Callum McGregor, 10.Che Adams (11.Jacob Brown, 85), 13.Jack Hendry, 14.Billy Gilmour (23.Kenneth Mclean, 85), 16.Liam Cooper, 17.Stuart Armstrong (19.Kevin Nisbet, 75), 22.Nathan Patterson

Rezerve: 12.Zander Clark, 21.Jonathan McLaughlin, 2.Stephen O’Donnel, 5.John Souttar, 18.David Turnbull, 20.Lewis Ferguson

Antrenor: Stephen Clarke

Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.