fbpx

Moldova, mândră de sportivii săi! Canoistul Oleg Tarnovschi se întoarce cu bronz de la Mondialul din Danemarca

Canoistul Oleg Tarnovschi a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial din Danemarca. El a încheiat distanța de 500 de metri cu rezultatul 1:48.50.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Moldoveanul a fost întrecut de germanul Conrad Scheibner, cu 1:46.55. Cehul Martin Fuksa a înregistrat rezultatul de 1:47.58.

La un pas de podium a fost și dubloul Daniela Cociu – Maria Olărașu. Ele s-au clasat pe locul patru la 200 de metri, cu rezultatul 44.45.

Amintim că fratele lui Oleg Tarnovschi, Serghei, a adus Republicii Moldova medalie de bronz de la Jocurile Olimpice. Aceasta a fost unica distincție luată de sportivii noștri, însă rezultatele lor au fost încurajatoare, iar mai mulți reprezentanți ai țării noastre au ajuns printre primii 10.

Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.