Externe

Coronavirus: O scurgere de informație a unei companii chineze ar arăta „datele reale” ale epidemiei. Numărul de morți – impunător

O pagină a companiei chineze „Tencent”, care arată în timp real situaţia epidemiei de coronavirus, a afişat, pentru scurt timp, informaţii care se presupune că ar arăta, de fapt, situația reală la capitolul mortalitate și îmbolnăviri, pe care guvernul de la Beijing ar încearca să o ascundă.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit raportului, publicat de Taiwan News şi citat de Mediafax, afişat pentru scurt timp în urmă cu câteva zile, 154.023 de oameni erau infectaţi şi nu mai puţin de 24.589 de persoane decedaseră. Potrivit acestor date, numărul celor infectaţi ar fi de 10 ori mai mare decât cel anunţat oficial de autorităţile Chinei.

Şi la numărul cazurilor de vindecare cifrele nu coincid cu cele anunţate oficial. Potrivit raportului autorităţilor, 300 de persoane şi-au revenit, însă cifra reală pare a fi de 269 de persoane.

Potrivit sursei citate, chinezii încearcă acum să îşi dea seama cum a ajuns public raportul celor de la „Tencent”. Pe de o parte se susţine că ar fi vorba de o problemă tehnică, de codare a datelor, iar pe de alta se vorbeşte despre faptul că cineva „din spatele scenei” a dorit ca aceste date să fie publice pentru a se vedea exact dimensiunea dezastrului cu care se confruntă China.

Precizăm că numărul oficial al deceselor provocate de coronavirus a ajuns astăzi la 520 de morţi. În total, numărul bolnavilor din China, de la izbucnirea epidemiei, a depășit cifra de peste 25.000 de cazuri confirmate.

Amintim că doi moldoveni care s-au aflat  în orașul chinez Wuhan, unde a izbucnit și s-a răspândit rapid epidemia, au fost evacuați duminică, 2 februarie, și marți, 4 februarie, în Franța și, respectiv, SUA. Conaționalii se află în carantină pe teritoriul celor două state gazdă.

Citiți și:  video | Ne putem infecta cu coronavirus dacă mâncăm banane? Celebrul doctor Komarovskiy explică ce reprezintă boala și de ce nu ar trebui să ne fie frică de ea

OMS a declarat stare de urgență globală din cauza coronavirusului. Maladia s-a extins în cel puțin 18 țări

Irina Postolachi

Recent Posts

Dublu succes pentru R. Moldova la Europenele de haltere: Sportivii au cucerit aurul și argintul

Halterofilii moldoveni Tudor Cristea și Ilia Costic au cucerit aurul și argintul la Campionatul European…

11 ore ago

„Sacoșa neagră”: Înregistrările cu Dodon, Plahotniuc și Iaralov sunt copii. Experții nu le pot confirma autenticitatea

Înregistrările video care fac parte din dosarul cunoscut generic „Sacoșa neagră”, în care apar Igor…

12 ore ago

Achiziție de aproape 6 milioane de lei pentru 27 august: Lucrările în PMAN au început înainte de termenul-limită pentru oferte

Aproape 6 milioane de lei urmează să fie cheltuiți pentru serviciile tehnice necesare manifestărilor de…

12 ore ago

Guvernul a anunțat programul pentru 27 august: Paradă militară și concert în centrul Chișinăului

Republica Moldova va marca joi, 27 august, 35 de ani de la proclamarea Independenței. Guvernul…

13 ore ago

Fostul primar de Căușeni, găsit vinovat de huliganism. Procurorul ceruse un an de închisoare

Fostul primar al orașului Căușeni Anatolie Donțu a fost recunoscut vinovat de huliganism și condamnat…

13 ore ago

„Linia Independenței” nu va fi gata de Ziua Independenței: Darea în exploatare a liniei Vulcănești–Chișinău, amânată

Darea în exploatare a Liniei electrice Vulcănești–Chișinău de 400 kV va fi amânată, după ce…

14 ore ago