fbpx

Concurs pentru 6 poziții vacante în cadrul Programului de #StagiuIPRE 2022 „Be the Change”. Termenul limită de aplicare

Institutul pentru Politici și Reforme Europene (IPRE), în parteneriat și cu sprijinul oferit de Fundația Hanns Seidel, anunță concursul pentru selecția participanților(telor) în cadrul programului de #StagiuIPRE2022 „Be the change! – Schimbarea începe cu tine!”.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Scopul programului este de a contribui la îmbunătățirea cunoștințelor tinerilor cercetători din Republica Moldova prin activități practice și cercetare în domeniul integrării europene, securității, bunei guvernări și statului de drept.

Concursul este deschis pentru studenții din cadrul programelor de licență, afați în ultimul an de studii, masteranzi, precum și absolvenți a Universtităților din Republica Moldova, interesaţi de domeniul relațiilor internaționale, afacerilor europene, buna guvernare și statul de drept. Sunt de asemenea încurajați să depună dosarele stundeții din Universitățile de la Comrat, Cahul și Bălți.

Concursul este deschis pentru 6 poziții vacante:

  • Stagiar(ă) în cadrul Programului Afaceri Externe și Integrare Europeană
  • Stagiar(ă) în cadrul Programului Buna Guvernare și statul de drept

Sarcini și responsabilități ale stagiarului(ei):

  1. va beneficia de un program de instruire inițială, care va include două module în domeniul politicilor publice și metodologia cercetării, precum și a scrierii opiniilor, care vor cuprinde atât sesiuni teoretice, cât și practice între module;
  2. va beneficia de un program de mentorat oferit de IPRE;
  3. va participa în cadrul activităților IPRE de cercetare, elaborare și promovare a opiniilor de blog, pe subiecte legate de domeniul integrării europene, securității, bunei guvernări și statului de drept;
  4. va organiza evenimente publice pe subiecte de interes, ateliere de lucru cu prezență fizică sau online;
  5. va asista ofițerul de comunicare în pregătirea și realizarea activităților de vizibilitate și comunicare ale IPRE, inclusiv la pregătirea comunicatelor de presă;

Programului din anul 2022 va avea două cicluri de stagiu:

  • Ciclul I: 1 iunie – 15 august 2022 (3 stagiari);
  • Ciclul II: 1 septembrie – 15 noiembrie 2022 (3 stagiari).

Candidații pot depune dosarul pentru unul sau mai multe cicluri de stagiu.

Programul de lucru și remunerea: Stagiarii(ele) vor putea opta pentru un program zilnic de lucru plin (full-time) sau de jumătate de zi (part-time). Stagiarii(ele) selectați(te) vor putea fi remunerați(te) pentru activitățile realizate în cadrul programului de stagiu în dependență de timpul, volumul și calitatea livrabililor oferite.

Calificări necesare ale candidaților:

  • Abilități de analiză și prezentare publică;
  • Experiență în organizarea evenimentelor publice va reprezenta un avantaj;
  • Cunoașterea Microsoft Office (word, excel, power point, outlook);
  • Cunoașterea limbii române
  • Cunoașterea limbii engleze va reprezenta un avantaj;
  • Abilități de comunicare interpersonală, aptitudini de lucru în echipă și respectarea termenilor limită stabiliți.

Condițiile de eligibilitate:

  • Cetățenia Republicii Moldova;
  • Vârsta 18-35 ani la momentul participării în unul din cele 2 cicluri de stagiu;
  • Studenți în anul III în cadrul programelor de licență, masteranzi și absolvenți a facultăților de relații internaționale, drept, științe politice, administrare publică, jurnalism, etc.;
  • Rezultate academice foarte bune, confirmate prin extras a transcriptului notelor din partea universității (copie scanată sau generată online);

Prezentarea dosarelor și termenul limită:

Candidații(tele) interesați(te) vor îndeplini formularul online disponibil aici, până la data de 27 mai 2022, ora 23:00. Dosarul online va include următoarele documente:

  1. Scrisoare de intenție, care să includă: (a) motivația candidatului și (b) 1-3 subiecte de interes a candidatului pentru cercetare cu descrierea pe scurt a problemei identificate (volum acceptat: 300-500 de cuvinte);
  2. Curriculum Vitae în limba română sau engleză (maxim 2 pagini);
  3. Copia extrasului/transcriptului notelor pentru ultimul an de studii, sau certificatul de licență/masterat;
  4. Numele Prenumele, funcția și datele de contact (email și nr. de telefon) a 2 persoane de referință.

Etapele concursului:

Doar formularul completat online în termenul limită stabilit va fi evaluat de Comisia de Selecție. Candidații preselectați după analiza dosarelor vor fi invitați la interviu (în regim on-line) până la data de 3 iunie 2022. Rezultatele concursului pentru selecția celor 6 stagiari(e) vor fi anunțate până la 10 iunie 2022 pe pagina www.ipre.md.

*NOTĂ cu privire la folosirea datelor cu caracter personal:

Folosirea și prelucrarea datelor cu caracter personal de către IPRE se va face exclusiv în scopul evaluării candidaților pentru poziția vacantă în cadrul programului de stagiu IPRE pentru anul 2022. Drepturile subiectului datelor cu caracter personal, dreptul la acces la date, dreptul de intervenție asupra datelor sunt reglementate de Legea privind protecția datelor cu caracter personal nr. 133 din 08.07.2011 disponibilă aici. IPRE va trata transmiterea tuturor datelor cu caracter personal drept acord din partea candidaților la stocarea și prelucrarea lor. Candidații care vor îndeplini formularul de aplicare vor avea opțiunea de a confirma consimțământul. IPRE va respecta confidențialitatea datelor cu caracter personal prezentate de către candidați.

Descarcă Termenii de referință aici.

Articole asemănătoare

Back to top button