fbpx

Lista finală a deputaților care au acces în Parlament în urma alegerilor din 11 iulie

Rezultatele finale ale alegerilor arlamentare anticipate au stabilit accederea în Legislativ a trei concurenți electorali: PAS, Blocul electoral „Socialiștii și comuniștii” și Partidul Șor.

Cele mai multe mandate le sunt atribuite celor din PAS – 63 – datorită cărora formațiunea a obținut o majoritate confortabilă în Parlament.

Deputații PAS

1. Igor Grosu
2. Natalia Gavrilița
3. Mihai Popșoi
4. Sergiu Litvinenco
5. Andrei Spînu
6. Liliana Nicolaescu-Onofrei
7. Doina Gherman
8. Vladimir Bolea
9. Veronica Roșca
10. Lilian Carp
11. Natalia Davidovici
12. Olesea Stamate
13. Larisa Voloh
14. Dan Perciun
15. Ion Groza
16. Virgiliu Pâslariuc
17. Valentina Manic
18. Vasile Șoimaru
19. Dumitru Alaiba
20. Radu Marian
21. Galina Sajin
22. Petru Frunze
23. Oazu Nantoi
24. Vasile Grădinaru
25. Artur Mija
26. Ana Racu
27. Mihail Druță
28. Marcela Adam
29. Adrian Belîi
30. Mariana Cușnir
31. Dumitru Budianschi
32. Alexandr Trubca
33. Oleg Canațui
34. Igor Talmazan
35. Marina Morozova
36. Ersilia Qatrawi
37. Larisa Novac
38. Sergiu Lazarencu
39. Andrian Cheptonar
40. Maria Gonța
41. Boris Marcoci
42. Adrian Băluțel
43. Artemie Cătănoi
44. Ina Coșeru
45. Maria Pancu
46. Ion Șpac
47. Ion Babici
48. Angela Munteanu-Pojoga
49. Victor Spînu
50. Marcela Nistor
51. Rosian Vasiloi
52. Eugeniu Sinchevici
53. Iurie Păsat
54. Gheorghe Ichim
55. Igor Chiriac
56. Iulia Dascălu
57. Efimia Bandalac
58. Liliana Grosu
59. Gheorghe Agheorghiesei
60. Zinaida Popa
61. Victoria Cazacu
62. Vitalie Jacot
63. Dorian Istratii

Deputații BECS

  1. Vladimir Voronin
  2. Igor Dodon
  3. Zinaida Greceanîi
  4. Vlad Bătrîncea
  5. Oleg Reidman
  6. Bogdat Țîrdea
  7. Alla Dolință
  8. Alla Pillipețcaia
  9. Elena Bodnarenco
  10. Alexandr Suhodolski
  11. Constantin Starîș
  12. Eduard Smirnov
  13. Corneliu Furculiță
  14. Veaceaslv Nigai
  15. Irina Lozovan
  16. Cunețchi Tatiana
  17. Fiodor Găgăuz
  18. Valeriu Muduc
  19. Adela Răileanu
  20. Alla Darovannaia
  21. Vasile Bolea
  22. Odnostalco Vladimir
  23. Inga Sibova
  24. Petru Burduja
  25. Radu Mudreac
  26. Diana Caraman
  27. Chiril Tatarlî
  28. Beleacova Elena
  29. Svetlana Capațînă
  30. Grigore Novac
  31. Nicolai Rusoi
  32. Ivanna Koksal

Deputații Partidului Șor

  1. Ilan Șor
  2. Marina Tauber
  3. Denis Ulanov
  4. Petru Jardan
  5. Reghina Apostolova
  6. Vadim Fotescu

Vezi și: Au fost procesate 100% din buletinele de vot. Distribuția finală a mandatelor obținute PAS, BECS și Partidul Șor

Urmărește cele mai importante noutăți și pe canalul de Telegram ZUGO.

Articole asemănătoare

Back to top button