Peste 70% din energia consumată în R. Moldova vine din surse regenerabile
Peste 70% din energia consumată în prezent vine din surse regenerabile — energie curată, sigură și mai accesibilă pentru oameni, anunță Ministerul Energiei al Republicii Moldova.
„Și cel mai important: aproape 40% din energia consumată este produsă aici, acasă, din surse regenerabile, iar alte 36% din consum au fost acoperite din energie verde de import. Anul trecut, în aceeași perioadă, produceam local doar 25%. Asta înseamnă mai puțină dependență de importuri, mai multă siguranță pentru cetățeni și facturi mai stabile”, se arată într-un comunicat al instituției.
„În doar cinci ani, am crescut capacitățile de energie regenerabilă de peste 12 ori — de la 77 MW la peste 1 GW. Este una dintre cele mai rapide transformări energetice din regiune. Investim în panouri solare, energie eoliană și sisteme moderne de stocare, pentru ca Moldova să aibă un sistem energetic mai sigur și mai puternic”, se mai arată în comunicat.



