foto | S-a ținut cont de reguli sau nu? Imagini surprinse în noaptea Învierii lângă și în Catedrala Mitropolitană

În acest an, în pofida pandemiei, mai mulți moldoveni au izbutit să meargă de Paște la biserică. Se pare că majoritatea dintre ei au ținut cont atât de pandemie, cât și de respectarea regulilor impuse pentru a preveni răspândirea COVID-19.
Bunăoară, în imaginile publicate de Mitropolie vedem că la sfințirea bucatelor oamenii au păstrat distanța. Aceștia s-au aranjat în rânduri și au așteptat să treacă pe lângă ei preotul, pentru a le stropi cu agheasmă merindele.
De precizat este faptul că pe unele fotografii, realizate jos, observăm că a fost aglomerație. Cele făcute cu drona, însă, arată că majoritatea, totuși, a ținut cont de regulile de distanțare.
Totuși, se pare că unii dintre ei au uitat fie de măști, fie de menținerea unui spațiu optim sigur față de alți enoriași. Mai mult, și unii clerici au încălcat măsurile impuse. Ei nu au purtat măști și au sărutat mâinile slujitorilor cărora li se supun.
Foto: Mitropolia Moldovei