foto | Intervenție SMURD: Un bărbat din Edineț, adus cu elicopterul la Chișinău după ce a suferit într-un accident rutier
Astăzi a avut loc o intervenție aero-medicală SMURD. Un bărbat a fost transportat cu elicopterul de la Edineț la Chișinău după ce a suferit într-un accident rutier.
Pacientul, în vârstă de 24 de ani, a suportat un politraumatism sever și a fost preluat de la spitalul raional. Pe parcursul zborului acesta a fost monitorizat de echipa de medici și paramedici SMURD și nu a suportat complicaţii. La aterizare, bărbatul a fost preluat de Serviciul Republican AVIASAN şi transportat la Institutul de Medicină Urgentă din capitală pentru ulterioare îngrijiri medicale.
Potrivit IGSU, de la începutul anului 2019, aceasta este a 13 intervenţie aero –medicală SMURD realizată pentru cetăţenii ţării noastre.
Foto: IGSU