fbpx

video | Nicușor Dan: Timpul de așteptare la vama moldo-română, redus la 30 de minute

Președintele României, Nicușor Dan, aflat în aceste zile în Republica Moldova într-o vizită privată, a anunțat că timpii de așteptare la frontiera dintre cele două state s-au redus considerabil, ajungând la cel mult 30 de minute. El a explicat că această îmbunătățire se datorează unor măsuri aplicate în avans, în contextul aglomerației specifice lunii august.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Pentru moment am îmbunătățit vama, e ceva mai bine. Pe vamă ne-am preocupat știind că vine luna august și sunt mulți care se întorc acasă și e mai bine. Cel mai mult 30 de minute se așteapă”, a afirmat șeful statului român. În ceea ce privește procedura de redobândire a cetățeniei române, el a recunoscut că nu s-au înregistrat progrese notabile, menționând că există planuri de optimizare, inclusiv prin utilizarea inteligenței artificiale, pentru gestionarea cazurilor repetitive.

Vezi și: video | Nicușor Dan, alături de familia sa, a făcut o drumeție la Reședința de la Condrița

Nicușor Dan a reamintit și sprijinul pe care România îl poate acorda în combaterea dezinformării și în protejarea proceselor electorale de eventuale atacuri cibernetice.

Totodată, și-a exprimat speranța ca Republica Moldova să își continue parcursul european, precizând că respectă libertatea de alegere a cetățenilor.

Președinta Maia Sandu a declarat, la rândul său, că discuțiile cu liderul de la București au vizat și accelerarea construcției Autostrăzii Moldovei. „Am văzut și astăzi la Sipoteni foarte multă lume din România, de aia cu domnul președinte Nicușor Dan o să lucrăm ca să construim cât mai repede podurile, autostrada. Așa încât să fie mai ușor și pentru noi cei de aici să ajungem mai repede în România și pentru oamenii de dincolo de Prut să ajungă la noi”, a precizat Sandu.

Amintim că în seara zilei de 9 august, șeful statului român a participat, alături de președinta Maia Sandu, la Festivalul Lupilor, desfășurat la Orheiul Vechi.

Pe 10 august, cei doi au fost prezenți și la Festivalul Zemii, organizat anual de Ministerul Culturii în satul Sipoteni, raionul Călărași.

Articole asemănătoare

Back to top button