video | „Afacere” fără profit. O femeie din Ialoveni riscă să stea 6 ani după gratii, pentru că ar fi cultivat maci în grădina sa

O femeie în vârstă de 49 de ani, din satul Bardar, raionul Ialoveni, ar fi cultivat și îngriit până acum mai multe plante de mac. „Afacerea” acesteia a fost depistată de către polițiștii sectorului Botanica, care au investigat cazul.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

În cadrul operaţiunii speciale „MAC 2019”, ofițerii de investigație au intrat în posesia unei informații operative, precum că într-o gospodărie din raion se cultivă astfel de plante.

Polițiștii au efectuat percheziții autorizate la domiciliul femeii, în urma căreia au depistat 73 de plante de mac, care erau cultivate chiar în grădina gospodăriei. Plantele au fost ridicate, sigilate conform procedurii și expediate la laboratorul criminalistic pentru efectuarea expertizelor.

Femeia este cercetată penal în stare de libertate. Conform legislaţiei în vigoare, ea riscă de la 1 până la 6 ani de închisoare.

Cetăţenii sunt rugaţi să anunțe, la serviciul unic 112, atunci când deţin informaţii despre cultivarea plantelor cu conţinut narcotic.

Daniela Danilova

Recent Posts

Incendiu la un liceu din capitală: Peste o mie de elevi au fost evacuați

Pompierii din capitală au intervenit în dimineața zilei de 22 decembrie 2025 la Liceul Teoretic…

27 de minute ago

Kremlinul neagă că Putin vrea să cucerească întreaga Ucraină: „Serviciile de informații trag concluzii eronate”

Rapoartele serviciilor secrete americane conform cărora Vladimir Putin încearcă să cucerească întreaga Ucraină și să…

o oră ago

Cea mai mare centrală nucleară din lume va fi repornită în Japonia

Japonia a făcut luni ultimul pas pentru a permite repornirea celei mai mari centrale nucleare…

o oră ago

De la „guvernul” nerecunoscut de la Tiraspol la doctor habilitat la Chișinău: traseul unei foste „viceministre” care a promovat „identitatea” transnistreană

O fostă așa-numită „viceministră” a Educației din regiunea transnistreană, care conduce în prezent o școală…

o oră ago

Focuri de armă într-un sediu de poliție: conducerea IP Centru, eliberată din funcție

Un incident cu focuri de armă a avut loc în noaptea de 19 decembrie, în…

2 ore ago

video, update | Încă 30 de zile de arest pentru Plahotniuc. Fostul lider PDM sugerează informații sensibile pe stick-urile din Grecia

(update 10:50) Vladimir Plahotniuc a fost întrebat de jurnaliști în privința conținutului stick-urilor ridicate în…

3 ore ago