fbpx

ultima oră | O nouă dronă rusească a survolat spațiul aerian al R. Moldova

Poliția de Frontieră a Republicii Moldova anunță că, în noaptea de 18 martie, un aparat de zbor fără pilot, de tip Shahed, a survolat spațiul aerian al Republica Moldova în zona punctului de trecere Palanca, fiind ulterior distrus în afara teritoriului național.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit autorităților, primul contact vizual a avut loc în jurul orei 01:46, când polițiștii de frontieră au observat aparatul traversând spațiul aerian și deplasându-se în direcția orașului Belgorod-Dnestrovsk.

Ulterior, între orele 02:14 și 02:25, același obiect a fost observat din nou temporar deasupra zonei Palanca, după care s-a retras.

Vezi și: Resturile de dronă cu explozibil, găsite la Tudora, au fost detonate

O dronă necunoscută a survolat din nou spațiul aerian al R. Moldova

Reprezentanții Armata Națională a Republicii Moldova au precizat că aparatul nu a fost detectat de sistemele radar ale Serviciului Operațiuni Aeriene.

Conform datelor disponibile, ar fi vorba despre același aparat de zbor în toate cazurile semnalate. Acesta a fost ulterior distrus deasupra limanului, în afara teritoriului Republica Moldova.

Autoritățile au monitorizat permanent situația și au anunțat că nu au fost înregistrate incidente la sol, iar siguranța cetățenilor nu a fost afectată.

Articole asemănătoare

Back to top button