fbpx

Trafic feroviar perturbat în Japonia din cauza unui melc. Cum a creat moluscul haos în Țara Soarelui Răsare?

Un melc a provocat haos feroviar în Japonia. Din cauza moluscului, zeci de curse de tren au fost anulate, iar peste 12.000 de pasageri au fost afectaţi.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Compania feroviară care prestează servicii a fost nevoită să anuleze 26 de curse cu trenul și să amâne alte servicii, provocând haos în țara cunoscută pentru eficiența sistemelor de transport punctuale.

Potrivit presei din Asia, inginerii niponi nu puteau găsi problema care ar fi provocat o pană de curent și a perturbat traficul în sudul Țării Soarelui Răsare. Specialiștii au verificat fiecare panou electric și au constatat că defecțiunea a fost cauzată de un melc care a pătruns în unul dintre dispozitivele de pe traseu și a provocat un scurtcircuit.

După ce au descoperit melcul, specialiştii au continuat să verifice toate panourile pentru a se asigura că nu mai există asemenea probleme. Nu se cunoaște încă dacă acesta este un caz fără precedent, dar cu siguranță este o situație rară, în Japonia fiind mai des întâlnite probleme cu traficul feroviar din cauza cerbilor care sar în fața trenurilor.

 

Articole asemănătoare

Back to top button