Reducem emisia de CO2: Mai multe autobuze electrice ar putea circula pe drumurile din țară
Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului intenționează să lanseze un proiect pilot de implementare a transportului public electric interurban. Autoritățile sunt în căutarea surselor financiare pentru a pune în funcțiune un parc fotovoltaic, pentru a procura patru autobuze electrice și pentru a amenaja opt stații de încărcare a vehiculelor.
Specialiștii din cadrul Ministerului și Agenției de Eficiență Energetică au discutat oportunitățile de finanțare a proiectului „Zero CO2 emisii în transportul public” de către Fondul Verde pentru Climă. Aceștia au menționat că este foarte importantă și contribuția statului.
„Scopul proiectului se înscrie în prioritățile naționale stabilite în SND Moldova 2030, Strategia de Mediu pentru anii 2014-2023 și Strategia de dezvoltare cu emisii reduse până în 2030”, spune Veronica Lopotenco, șefa Secției politici de aer și schimbări climatice.
Potrivit Agenției Europene de Mediu, emisiile de gaze cu efect de seră generate de transportul rutier depășesc cu 19% nivelurile din 1990 și sunt responsabile de aproximativ 73% din totalul degajărilor. UE intenționează reducerea, până în 2030, a emanațiilor de gaze cu efect de seră generate de transporturi cu aproximativ 20% sub nivelul din 2008.



