Toate știrile

Prima reacție de la Moscova, după ce Partidul Șor a fost declarat neconstituțional

„O instanță din R. Moldova a scos partidul de opoziție Șor în afara legii. Democrația progresează. Ce urmează? O regină română a întregii Moldove?” Așa a reacționat purtătoarea de cuvânt a ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, la decizia Curții Constituționale din R. Moldova de a declara necostituțional Partidul Șor.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Amintim că Guvernul a expediat Curții sesizarea privind verificarea constituționalității Partidului Șor, având argumente concludente că această formațiune încalcă legislația Republicii Moldova.

Potrivit autorităților, există argumente care denotă faptul că, prin toate activitățile de până acum, formațiunea a acționat în contradicție cu principiile statului de drept și pune în pericol suveranitatea și independența Republicii Moldova.

În sesizare se mai menționa că, la toate scrutinele la care a participat, Partidul Șor a fost sancționat pentru încălcarea legislației electorale, inclusiv pentru finanțare ilegală.

Amintim că Curtea de Apel Chișinău l-a condamnat pe Ilan Șor la 15 ani de închisoare, găsindu-l vinovat de escrocherie și spălare de bani în proporții deosebit de mari.

Dorina Blândescu

Recent Posts

Vasile Tofan a anunțat cine va fi purtătorul de cuvânt al noului guvern

Purtătorul de cuvânt al noului guvern va fi jurnalistul și managerul media Dumitru Ciorici, a…

2 ore ago

video, doc, update | Guvernul Tofan a depus jurământul, iar Maia Sandu a semnat decretul

update 10:10 | Șefa statului a semnat astăzi, 22 iulie, decretul de numire în funcție…

2 ore ago

video, update | Guvernul Tofan a fost votat de parlament. Va depune jurământul miercuri la președinție

update 21:00 | Miercuri, 22 iulie, la 8:00, la președinție va avea loc ceremonia oficială…

14 ore ago

Euronews: UE pregătește o amendă de un miliard de euro pentru Google. Măsura riscă să tensioneze relațiile cu administrația Trump

Comisia Europeană este așteptată să anunțe joi prima amendă aplicată Google în baza Regulamentului privind…

15 ore ago

Bărbatul care l-a omorât pe fostul vicepremier Andronati va sta 23 de ani la închisoare

Bărbatul care în februarie curent l-a omorât cu cruzime pe fostul prim-viceprim-ministru al R. Moldova,…

21 de ore ago

live | Vasile Tofan cere votul parlamentului pentru învestirea guvernului

Candidatul desemnat la funcția de premier al R. Moldova, Vasile Tofan, prezintă în fața deputaților…

24 de ore ago