Sergiu Sîrbu. Foto: newsmaker.md
Partidul Democrat din Moldova se așteaptă la o investigaţie „corectă, transparentă şi lipsită de ingerinţă politică” în dosarul în care este vizat deputatul PDM Sergiu Sîrbu. Într-un comunicat oficial reprezentanții formațiunii menționează că „au încredere în corectitudinea activităţii colegului lor” și spun că se așteaptă ca acest lucru să fie demonstrat de anchetă.
„PDM a rezistat şi va rezista tuturor atacurilor şi presiunilor politice care au început asupra membrilor şi susţinătorilor săi în iunie 2019. Suntem o echipă unită şi am demonstrat că vom rămâne puternici indiferent de provocări şi obstacole. PDM îşi exprimă îngrijorarea în legătură cu atacurile din partea opiniei publice la care sunt supuşi membrii partidului şi aminteşte de principiul prezumţiei nevinovăţiei, valabil pentru orice persoană vizată într-o cauză penală”, se arată într-o reacție oficială a formațiunii.
Preciză că Sergiu Sîrbu a fost audiat astăzi la Procuratura Generală în cadrul dosarului intentat pe numele său. Parlamentarul a declarat jurnaliștilor că va colabora cu ancheta, deși consideră că această cauză penală ar fi una politică. În același timp, deputatul a evitat să ofere presei informații despre acuzațiile care i-au fost înaintate.
Săptămâna trecută, acesta afirma că ar putea fi reținut de organele de drept la următoarea ședință a Parlamentului. Ulterior, procurorul general Alexandr Stoianoglo a confirmat faptul că deputatul urmează a fi audiat, dar nu și declarația acestuia privind eventualul arest în cadrul plenului Legislativului.
Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…
Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…
Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…
Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…
Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…
La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…