fbpx

Medalie de aur și bronz pentru Republica Moldova la Campionatul European de Box

Juniorii din echipa națională de box a Republicii Moldova au avut o prestație memorabilă la Campionatul European de Box pentru Juniori 2023, care s-a desfășurat la Ploiești, România, în perioada 21-30 iulie.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Danila Guranda, la categoria de până la 63 kg, a câștigat medalia de aur. Sportivul este discipolul Antrenorului Emerit al Republicii Moldova Igor Cernencov, Școala sportivă „B.P. Petuhov” din Bălți. Tânărul i-a învins pe Aleksandrs Kotovs din Letonia, Lazri Zhurgen din Albania, Simon Stozka din Cehia și în finală pe Alik Ktshoyan din Armenia.

Roman Șpac din Chișinău, discipolul lui Paraschiv Iurie s-a clasat pe locul III, categoria 46 kg.

Aceste participări au avut loc cu suportul financiar al Ministerului Educației și Cercetării. Sportivii și antrenorii vor fi recompensați pentru eforturile lor în cadrul Galei Sportului, eveniment care se desfășoară la sfârșitul anului.

Competiția a găzduit 400 de boxeri juniori din 32 de țări.