Liderul PPEM: Dodon îi ține pe Sandu și Năstase în ȘAH, iar până la situația de MAT nu a mai rămas atât de mult
Liderul interimar al PPEM, Eugen Sturza, se arată indignat de acțiunile președintelui țării, Igor Dodon, și îi critică „gesturile” pe care le consideră – de altfel – iresponsabile pentru securitatea Republicii Moldova.
„Prin intenția de a ceda administrarea Aeroportului Internațional Chișinău și a Portului Giurgiulești, Dodon ne pune pe noi toți să întoarcem servicii și favoruri Federației Ruse pentru banii pe care îi primește el personal din Kremlin.
Dodon ne-a arătat deja tuturor cât de laș este, dar asta nu mai este demult o noutate. Problema este că forțele convențional-europene stau la cheremul lui Dodon, care-i ține în șah, iar până la situația de MAT (inclusiv cu sensul din limbajul licențios) nu a mai rămas atât de mult timp”, punctează Sturza.
Politicianul mai declară că liderii Blocului ACUM au trădat votul pro-european din 24 februarie după ce au făcut coaliție cu socialiștii: „au împărțit instituțiile statului, au încălcat propriile angajamente făcute în fața cetățenilor și au compromis valori occidentale precum meritocrația prin organizarea unor concursuri trucate”.



