fbpx

În R. Moldova vor fi introduse taxe pentru utilizarea drumurilor naționale, anunță Vladimir Bolea

Începând cu anul 2028, în Republica Moldova va fi introdus un sistem de taxare pentru utilizarea drumurilor naționale. Anunțul a fost făcut de vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, care a precizat că mecanismul va fi aplicat după un model utilizat în România și în alte state europene.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit oficialului, șoferii vor achita taxe în funcție de perioada și frecvența utilizării drumurilor, cu opțiuni pentru o zi, o săptămână sau un an: „Vom avea taxe pe zile de utilizare a drumurilor: pentru o zi, o săptămână, un an și așa mai departe. Aceste două tipuri de taxe ne vor permite să creștem volumul lucrărilor de construcție și întreținere a drumurilor”, a declarat Bolea.

Ministrul a precizat că cei care circulă mai des vor plăti mai mult: „Cine circulă zilnic va plăti mai mult decât cei care folosesc mașina o dată pe săptămână sau o dată pe lună”, a spus acesta.

Pentru monitorizare vor fi utilizate camere amplasate pe drumurile naționale: „Când ieși din Chișinău sau te angajezi pe drumurile naționale, camerele te vor înregistra automat. Așa vom ști câte zile ai folosit drumurile”, a explicat Bolea.

Taxele vor fi calculate în funcție de numărul de kilometri parcurși, iar sistemul actual de autorizații speciale pentru transportatori urmează să fie modificat.

Articole asemănătoare

Back to top button