fbpx

foto | Sportivii moldoveni, tot mai des pe podiumurile competițiilor internaționale. Alexandru Guțu a obținut aurul la Campionatul European la lupte printre cadeți

Sportivii moldoveni ne fac mândri tot mai des la competițiile internaționale. Astăzi ne bucurăm pentru rezultatele lui Alexandru Guțu la Campionatul de European la lupte printre cadeți, care se desfășoară în perioada 17-23 iunie, în orașul italian Faenza.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Tânărul a obținut medalia de aur după ce l-a învins pe georgianul Data Chkhaidze, la categoria de greutate de până la 71 de kilograme. Alexandru a fost foarte încrezut în sine până la meciul final.

În luptele de calificare l-a învins pe grecul Angelos Kakarantsasa (8:0), apoi pe neamțul Alexander Zentgrafa (8:0). La fel, el a demonstrat că merită să cucerească aurul după ce în sferturi l-a doborât pe rusul Stepan Starodubtseva (6:1), iar în semifinale l-a câștigat detașat pe azerul Allahverdi Aliyev (9:0).

Meciul final va avea loc în această seară.