fbpx

foto | Argint și bronz pentru R. Moldova la Campionatul European de box

Lotul național de box a cucerit două medalii la Campionatul European, rezervat tineretului, care s-a desfășurat în orașul Poreč, Croația, anunță Ministerul Educației (MEC).

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit sursei, cel mai bun rezultat l-a înregistrat Danila Guranda care a intrat în posesia medaliei de argint. El a disputat finala categoriei de greutate de până la de 67 kg, împotriva ucraineanului Mark Lomakin.

„Anul trecut, Danila Guranda a devenit campion european, printre juniori.

Un alt boxer moldovean care a urcat pe podiumul de premiere a fost Pavel Zadorjniuc. Acesta a obținut două victorii la categoria de greutate de până la 80 kg, în fața reprezentanților din Ungaria și Letonia, și a intrat în posesia medaliei de bronz.

Alți patru pugiliști moldoveni, Alexandru Cenușă (48 kg), Nikita Șimanschi (63.5 kg), Zaur Azizov (86 kg) și Grigorie Chireacov (+ 92 kg), au ocupat locul V.

Deplasarea lotului național de box la Campionatul European, rezervat tineretului, a fost posibilă cu suportul financiar al Ministerului Educației și Cercetării”, se arată în mesaj.