Categories: Toate știrile

Filip compară întâlnirea dintre Maia Sandu și Zelenskii cu „Musca la arat”: Luna de miere se încheie curând

„Musca la arat” sau despre „reușitele” adevăratei puteri – este ceea cu ce compară fostul premier, Pavel Filip, întâlnirea Maiei Sandu și a lui Vladimir Zelenskii. Democratul spune că fabula lui Donici se potrivește perfect în contextul vizitei prim-ministrei Republicii Moldova în Ucraina.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Filip spune că, pentru prima dată, a discutat subiectul restricției de 90 de zile pentru transportatorii de mărfuri și pasageri cu premierul Groisman la Odessa, în septembrie 2017, menționând că rezolvarea problemei se datorează muncii Guvernului pe care l-a condus personal.

„În timpul vizitei acestuia la Chișinău în octombrie același an, am definitivat chestiuni mai concrete. Documentul care rezolva această problemă a fost semnat peste un an, în octombrie 2018, în timpul vizitei premierului Groisman la Chișinău. La această chestiune au lucrat cei mai buni experți din ambele țări. Problema a fost rezolvată după ce Kievul a îndeplinit toate procedurile interne, ieri acest proces a fost finalizat, (noi le-am îndeplinit încă la sfârșitul anului trecut).

Au fost 2 ani de muncă deloc ușoară și vreau să le mulțumesc tuturor celor care au fost implicați în acest proces. Le sunt recunoscător colegilor de la Kiev pentru că am reușit să ducem la bun sfârșit un lucru pe care l-am început încă acum doi ani. Până la urmă, mă bucur că de asta vor beneficia transportatorii. Pentru ei am și purtat toate aceste discuții”, a menționat Filip.

În context, fostul prim-ministru face aluzie la faptul că politicienii care conduc acum țara mint și nu știu să recunoască „un lucru bun”, făcut de oponenții politici.

„Cred că luna de miere se încheie curând, iar cetățenii vor cere de la actualul regim să se apuce de lucru cu adevărat. Ajunge să se joace de-a guvernarea”, a conchis democratul.

În încheiere, el mai spune că s-ar bucura dacă, totuși, actuala putere va rezolva cu aceeași viteză și celelalte chestiuni sensibile de pe agenda moldo-ucraineană, ca de exemplu: funcționarea Complexului Hidroenergetic de la Novodnestrovsk, finalizarea procesului de demarcare a frontierei de stat sau activarea tuturor punctelor de control comun la frontieră.

Valeria Dumitriu

Recent Posts

Petrol mai ieftin, dar prețuri mai mari la pompă în R. Moldova. ANRE explică de ce nu este un efect imediat

Carburanții se scumpesc din nou în Republica Moldova, chiar dacă pe piețele internaționale prețul petrolului…

18 ore ago

Finanțarea pentru drumuri ar putea crește de șapte ori, avertizează constructorii

Economisirea banilor din Fondul Rutier al Republicii Moldova va necesita o creștere de șapte ori…

19 ore ago

Temperaturi de până la –3°C: Risc de pierderi în agricultură

Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) avertizează producătorii agricoli asupra riscului de înghețuri târzii de…

19 ore ago

video | Trecerea de la 32 de raioane la 10 raioane: Guvernul a prezentat „conceptul” reformei APL. Ce se schimbă pentru primării și cetățeni

Guvernul Republicii Moldova a prezentat, la 8 aprilie 2026, Conceptul reformei administrației publice locale. Potrivit…

20 de ore ago

CEC solicită dizolvarea a trei partide politice

Comisia Electorală Centrală (CEC) a cerut Ministerului Justiției să inițieze procedura de dizolvare a trei…

20 de ore ago

Trafic redus în Strâmtoarea Ormuz, la câteva ore după armistițiul SUA–Iran

Datele privind traficul maritim indicau o activitate redusă în Strâmtoarea Ormuz la mai mult de…

21 de ore ago