Foto: ziua.md
Un bărbat de 29 de ani a fost condamnat după ce, aflându-se pe o stradă din orașul Glodeni, fără a deţine permis de conducere pentru categoria de autovehicul pe care o conducea, a urcat la volan în stare de ebrietate alcoolică, având un pasager pe bancheta din faţă şi altul pe bancheta din spate și a provocat un accident rutier în urm cărui unul dintre pasageri și-a pierdut viața.
Potrivit oamenilor legii, în timpul deplasării, inculpatul nu a ţinut seama de împrejurări, nu a apreciat corect situaţia reală pe drum, nu a ţinut cont de totalitatea factorilor ce caracterizează condițiile rutiere, precum condițiile climaterice defavorabile ce ar putea influenta aderența pneurilor şi carosabilului, neglijând obligația de a conduce vehiculul în limita de viteză stabilită, în timpul deplasării sale în condiţii de precipitaţii abundente, a condus printr-o baltă, formată din acumulări de precipitaţii din cauza cărui fapt a derapat de pe carosabil pe acostament, în rezultat tamponându-se cu partea frontal-stânga a automobilului într-un copac, după care, a fost proiectat într-un alt copac şi într-un pilon de electricitate. În rezultat, pasagerul de pe bancheta din spate a suferit traumatisme, iar pasagerul din față a decedat pe loc.
Potrivit examinării medicale efectuate în privința inculpatului a fost stabilită concentrația de alcool în sânge de 1,55 g/1, ceea ce în conformitate cu prevederile Codului penal reprezintă stare de ebrietate cu grad avansat.
Instanța a stabilit pentru acesta o pedeapsă de 4 ani de închisoare, dintre care prima parte a pedepsei – 2 ani închisoare, se va executa în penitenciar, iar restul pedepsei de 2 ani de închisoare se va suspenda condiţionat pe o perioadă de probaţiune de 2 ani, cu obligarea condamnatului să nu-şi schimbe domiciliul şi/sau reşedinţa fără consimţământul organului competent.
Purtătorul de cuvânt al noului guvern va fi jurnalistul și managerul media Dumitru Ciorici, a…
update 10:10 | Șefa statului a semnat astăzi, 22 iulie, decretul de numire în funcție…
update 21:00 | Miercuri, 22 iulie, la 8:00, la președinție va avea loc ceremonia oficială…
Comisia Europeană este așteptată să anunțe joi prima amendă aplicată Google în baza Regulamentului privind…
Bărbatul care în februarie curent l-a omorât cu cruzime pe fostul prim-viceprim-ministru al R. Moldova,…
Candidatul desemnat la funcția de premier al R. Moldova, Vasile Tofan, prezintă în fața deputaților…