fbpx

Doi dansatori din R. Moldova au câștigat Cupa Europei a Asociației Internaționale de Dansuri Sportive

Dansatorii din Republica Moldova au devenit câștigătorii festivalului internațional la dans sportiv Chișinău International Open 2023. Tandemul format din Nichita Buga și Nadejda Bațatu a obținut locul I la categoria IDSA European Cup Youth & Adult din cadrul Cupei Europei desfășurată în capitală.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Evenimentul a avut loc în data de 3 decembrie, la Palatul Republicii, și a fost organizat de Asociația de Dans din Moldova în parteneriat cu Primăria municipiului Chișinău. Datorită premiului obținut, Nadejda și Nichita au devenit campioni atât în țară, cât și la nivel european, scrie diez.md.

Amintim că recent dansatorii Vladimir Cebanu și Sofia Chiorescu, au reușit să se claseze pe locul 3 în cadrul Campionatului Mondial WDSF Ten Dance Youth.