Avocatul Poporului declara că nu toți medicii au echipamente de protecție. Reacția Ministerului Sănătății

Ministerul Sănătății a venit cu o reacție după ce avocatul poporului, Mihail Cotorobai, a declarat că nu toți medicii au echipament de protecție corespunzător. Oficialul a fost contactat de autoritate, constatându-se că informația a fost obținută de la persoane anonime, care au făcut referire la două instituții medicale.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Ministerul menționează că în realitate acele spitale dispun de echipamentul necesar, iar conducea lor nu a solicitat până acum echipamente și medicamente suplimentare. Pentru a evita pe viitor promovarea unor informații de acest gen, MSMPS face mai multe precizări despre asigurarea instituțiilor medicale cu toate cele necesare.

Începând cu 25 februarie, instituțiile medicale raportează săptămânal Ministerului despre asigurarea cu echipamente de protecție și medicamente. În urma analizei rapoartelor, toate instituțiile medicale sunt aprovizionate cu echipamente de protecție, consumabile și medicamente. În vederea elucidării informațiilor prezentate de către Avocatul Poporului, MSMPS a solicitat suplimentar verificarea în comun a datelor prezentate.

Precizăm că în comunicatul emis ieri de Avocatul Poporului se menționează că riscul major de îmbolnăvire și lipsa condițiilor adecvate de muncă ar putea motiva refuzul multor doctori de a activa și intenția lor de a demisiona, fapt care s-ar putea răsfrânge asupra accesului și calității serviciilor medicale acordate pacienților.

CITEȘTE ȘI:

video | Angajații spitalelor strategice vor fi transportați acasă și la serviciu cu microbuzele Armatei Naționale: Este datoria noastră

foto | Așa arată o zi de lucru la spitalul Toma Ciorbă. Medicii au publicat imagini din „epicentrul luptei” cu virusul COVID-19

Victoria Laur

Recent Posts

Un judecător a fost găsit vinovat de fals în declarații, după ce fusese achitat în primă instanță

Curtea de Apel Centru a schimbat decizia primei instanțe într-un dosar ce vizează un judecător.…

2 zile ago

Alexandru Munteanu: Pensiile vor crește mai mult decât inflația

Pensiile din Republica Moldova vor fi indexate cu 6%. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul…

2 zile ago

video | Grup de șantajiști destructurat: amenințări cu sicriu și cruce pentru a obține zeci de mii de euro

Ofițerii Direcției Investigații „Centru” a INI, împreună cu polițiștii și procurorii din Căușeni, au descoperit…

2 zile ago

Cei mai populari lideri mondiali în rândul publicului american. Pe ce loc se află Vladimir Putin

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a clasat pe primul loc într-un clasament de popularitate din Statele…

2 zile ago

„Oamenii mor de frig în propriile case, în secolul XXI”: Kievul, înghețat după atacurile repetate ale Rusiei asupra energiei

Kievul traversează una dintre cele mai dure ierni din ultimele decenii, în timp ce atacurile…

2 zile ago

Maia Sandu a numit un nou șef la Serviciul de Protecție și Pază de Stat

Președinta Maia Sandu a semnat decretul de numire a lui Alexandru Harea în funcția de director al…

2 zile ago