Audit electoral 2021 | Salariul de profesor, mașina și creditul de 100.000 de lei. Averea declarată de liderul unioniștilor, Vlad Bilețchi

Timp de doi ani, a obținut doar salariul de profesor și unul oferit de o companie privată. Cel puțin așa se arată în declarația de avere depusă la Comisia Electorală Centrală de liderul AUR, Vlad Bilețchi.
Unionistul a semnat declarația pe proprie răspundere, depusă la Comisia Electorală Centrală, pe 20 mai. Documentul se referă la perioada ianuarie 2019 – decembrie 2020.
Salariul de profesor, primit de pe urma activității de la un liceu din capitală, a constituit mai mult de 78.000 de lei. De asemenea, în declarație este trecută leafa de 6000 de lei, oferită de o companie privată, un contract de prestări servicii în valoare de 3000 de lei și plata asigurării pe viață – mai mult de 50.000 de lei.
Potrivit documentului, Vlad Bilețchi nu deține terenuri sau imobile. El, însă, conduce o mașină de model Volkswagen, fabricată în 2016 și deținută din 2019. Vehiculul a fost procurat cu 190.000 de lei.
De asemenea, în declarația pe proprie răspundere estre indicat că politicianul deține 100% din capitalul unui agent economic. În dreptul valorii cumpărării este indicată suma de 50 de lei.
Bilețchi are și un credit de 100.000 de lei, contractat în 2019. Instituția care l-a oferit și suma restituită nu sunt indicate, rata dobânzii fiind 0%. Liderul AUR urmează să întoarcă împrumutul până în 2024.
CITEȘTE ȘI: