video | Primăria se deconectează de la agentul termic. Ceban solicită deconectarea Parlamentului, Președinției și Guvernului: Să judecați la rece
Primăria Chișinău se deconectează de la agentul termic începând de astăzi, 28 octombrie, anunță primarul general al capitalei. „Dar ne vom conecta mai târziu”, a spus Ion Ceban. Edilul a propus deconectarea Guvernului, Parlamentului și Președinției de la căldură, o solicitare în acest sens urmând a fi expediată astăzi. „Dacă ne place să judecăm, atunci să judecați la rece ceea ce se întâmplă astăzi”, s-a arătat deranjat Ceban, care a criticat recent autoritățile centrale pentru, spune el, proasta gestionare a crizei sanitare.
„Să înceapă conectarea primordial la familiile cu copii mici, la persoanele care îngheață în casă și sunt nevoite să pornească tot felul de surse alternative ca să se încălzească în case. Oamenii pornesc aragazul, lucru foarte periculos. Iar unora care stau la cald le este frică să spună lucrurilor pe nume.
Nu e chiar comod când sunt criticați. Nu sunt deprinși. Mereu ei erau cei care criticau. Să acționezi, s-a demonstrat că este mai complicat”, a spus edilul.
Potrivit lui Ceban, nu Primăria conectează agentul termic, ci Guvernul prin S.A. „Termoelectrica”.
„Primăria doar solicită Întreprinderii de Stat Termoelectrica să conecteze agentul termic, fiind unicul furnizor de energie termică din capitală”, a mai spus primarul capitalei.



