Foto: Anticoruptie
Liderul Partidului „ȘOR”, Ilan Șor, a fost condamnat definitiv la 15 ani de detenție în dosarul „Frauda bancară” de către Curtea de Apel Chișinău, dar avocații săi au anunțat că vor ataca decizia la Curtea Supremă de Justiție (CSJ).
Aceștia susțin că hotărârea a fost emisă sub o presiune imensă din partea actualei guvernări, iar judecătorii au ignorat probele prezentate de apărători. Mai mult, avocații lui Ilan Șor sunt convinși că acesta va câștiga la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), deoarece consideră că decizia Curții de Apel Chișinău nu corespunde faptelor dosarului și legilor Republicii Moldova.
Cu toate acestea, ei recunosc că procesul va fi unul de durată, dar vor insista ca „dosarul să fie examinat în regim de urgență, având în vedere că Ilan Șor este politician și deputat”.
Avocatul Aureliu Colenco, care reprezintă interesele lui Șor, a acuzat sistemul de justiție de a lua decizii în conformitate cu ordinele guvernanților, și nu în concordanță cu faptele dosarului și legile țării.
Reamintim că ieri, 13 aprilie, oligarhul Ilan Șor, a fost condamnat definitiv la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda Bancară” și impunerea sechestrului pe bunuri în valoare de 5 miliarde de lei moldovenești. în Republica Moldova a fost pus sechestru pe bunuri care aparțin lui Șor în valoare de un miliard de lei. Averea confiscată va fi transferată în bugetul de stat.
Politicianul fugar Ilan Șor a calificat decizia Curții de Apel drept una ilegală, luată sub presiune și cu încălcarea tuturor prevederilor legale. Ilan Șor se arată convins că decizia instanței va fi anulată a doua zi după schimbarea guvernării PAS. „Pentru hotărârea de astăzi, acești trei judecători vor ajunge după gratii foarte și foarte curând”, se arată în reacția sa.
Vești importante pentru securitatea energetică a Republicii Moldova. Linia electrică aeriană de 400 kV Isaccea–Vulcănești…
În noaptea de sâmbătă spre duminică, 28 spre 29 martie, Republica Moldova va trece la…
Consumul de energie electrică pentru sâmbătă, 28 martie, pe malul drept al râului Nistru, este…
Campania agricolă de primăvară 2026 a început în cel mai costisitor context din ultimii ani.…
România continuă să fie un partener crucial pentru Republica Moldova, oferind sprijin constant în diverse…
Procurorii PCCOCS, de comun cu ofițerii IGPF, au destructurat grupul infracțional care s-ar face responsabil…