fbpx

Victorie pentru naționala Moldovei: S-a impus echipei din Liechtenstein cu 2-0

Selecționata de fotbal a Moldovei a învins Liechtenstein cu 2-0 în ultimul meci din grupa D a Ligii Națiunilor, ediția 2022/23. Ambele goluri au fost marcate de Victor Stînă în prelungirile reprizei a doua, transmite IPN.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Echipa antrenată de Serghei Cleșcenco a terminat pe locul 2 grupa, cu 13 puncte. Câștigătoare a devenit Letonia, care la fel a adunat 13 puncte, dar a depășit naționala Moldovei datorită unui golaveraj mai bun în meciurile directe, 5-4. Andorra a acumulat 8 puncte, iar Liechtenstein – 0.

Selecționerul Sergiu Cleșcenco a folosit următorii jucători în meciul cu Liechtenstein: Celeadnic, Bolohan (Posmac 81), Armaș, Ioniță, Moțpan (Postolachi 57), Nicolaescu (Stînă 76), Damașcan, Belousov (Cojocaru 81), Crăciun, S.Platica, Rață.

„Sunt mulțumit. Am vrut ca suporterii să vadă o echipă care luptă pentru victorie până la capăt”, a declarat selecționerul Moldovei, Sergiu Cleșcenco.

Pentru tricolori urmează meciurile amicale cu Azerbaidjan și România din luna noiembrie.