fbpx

video | De la incendii, furtuni de praf și inundații – la zăpadă. Într-o regiune din Australia s-a așezat omătul

După ce, timp de luni de zile, s-a confruntat cu incendii devastatoare, secetă, furtuni de praf, iar mai apoi inundații și grindină, vara Australiei se încheie cu zăpadă. Un strat gros de omăt s-a așezat în câteva regiuni din Tasmania.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Fulgii de nea au căzut în zonele din partea superioară a celui mai sudic stat. Astfel, fenomenul a făcut ca acesta să fie unul dintre cele mai impresionante anotimpuri din istoria țării. Zăpada apare după ce, în urmă cu doar câteva săptămâni, pe insulă a fost înregistrată o temperatură record de +42,2 grade Celsius, evidențiind extremele care au afectat țara.

Menționăm că apariția omătului în munții Tasmaniei pe timp de vară este neobișnuită, dar apare sporadic. Oficial, vara din Australia se încheie sâmbătă, transmite BBC.

Articole asemănătoare

Back to top button