Externe

Moderna lucrează la un nou vaccin contra COVID-19. Serul va fi mai accesibil pentru țările în curs de dezvoltare

Compania Moderna anunță că lucrează la crearea unui nou vaccin contra COVID-19. Comparativ cu preparatul precedent al companiei, nou ser ar urma să fie mai accesibil țărilor în proces de dezvoltare.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Studiul clinic a început deja, iar preparatul va putea fi depozitat și transportat în frigidere în loc de congelatoare, conform presei străine, care face referire la Reuters. Așadar, produsul ar urma să fie scutit de problemele actuale, care țin de distribuție.

Inițial, se va evalua siguranța și gradul de imunitate oferit de preparat, „botezat” deocamdată mRNA-1283. Acesta va fi administrat unor adulți sănătoși, într-o doză sau două, la un interval de 28 de zile. Moderna intenționează să testeze preparatul și în ceea ce privește eficiența contra noilor tulpini ale COVID-19, inclusiv cea sud-africană.

Vaccinul produs de Moderna a fost aprobat pentru utilizare la începutul lunii ianuarie curent și utilizează aceeași tehnologie ca cel creat de Pfizer: ARN mesager. Studiile, însă, nu demonstrează eficiența lui împotriva tulpinii sud-africane și pentru a fi păstrat timp îndelungat, trebuie depozitat în congelatoare.

Urmărește cele mai importante noutăți și pe canalul de Telegram ZUGO.

CITEȘTE ȘI:

grafic | ZUGO a comparat vaccinurile anti-COVID și îți prezintă eficacitatea, reacțiile adverse și modul lor de administrare

Victoria Laur

Recent Posts

Morpheus 8 – viitorul rejuvenării faciale non-chirurgicale

Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…

20 de ore ago

video | „Ea nu știe că asta e abia începutul”. Cum apartamentele „fantomă” pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani și cu identități furate

Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…

20 de ore ago

Un bărbat, condamnat la închisoare pentru finanțarea ilegală a Partidului Politic „Șansa”

Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…

20 de ore ago

Evoluțiile negocierilor din Ucraina influențează viteza aderării R. Moldovei la UE. Declarațiile Martei Kos

Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…

21 de ore ago

UE a aprobat un împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…

21 de ore ago

Judecătoarea condamnată pentru corupție, căutată de 11 ani. Avocata din dosar, reținută

La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…

21 de ore ago