Foto: gzt.md
Pavel Filip a reacționat la propunerea de a modifica data marcării Zilei Europei, pentru ca aceasta să nu coincidă cu Ziua Victoriei. Politicianul a scris pe pagina sa de Facebook că „Moldova se întoarce cu 20 de ani înapoi din cauza coaliției PSRM – ȘOR”.
„În timp ce locuri în spitale nu mai sunt, medicii sunt la capătul puterilor, oamenii mor, COVID-ul îi răpește chiar și pe cei mai în forță și tineri, Monstruoasa Coaliție ȘorDonnay a mai născocit un proiect de lege. Credeți că e vorba de lupta împotriva COVID? De ajutoare pentru oameni sau mediul de afaceri? De mai multe teste? De mai mai multe locuri în spitale? De susținerea medicilor? Bineînțeles că NU.
După ce s-au lămurit cu statutul limbii ruse, Stadionul Republican, propaganda la TV și subordonarea SIS, urmează, desigur, în lista de priorități, Ziua Europei, care în toată lumea se marchează la 9 mai. Pentru PSRM însă acum, când numărul morților de COVID atinge cote record, e momentul să schimbe data la care marcăm Ziua Europei și să arunce astfel Moldova cu 20 de ani înapoi.
Colegi din PSRM, opriți această diaree de proiecte prostești, pe care ați generat-o de când v-ați înhăitat cu Șor. Opriți-vă și gândiți-vă la țară. Aveți și voi părinți, frați, bunei în Moldova. Haideți să avem grijă de oameni și țară”, a scris Pavel Filip pe pagina sa de Facebook.
Amintim că șapte deputați PSRM au lansat o inițiativă legislativă, potrivit căreia data de marcare a Zilei Victoriei să fie modificată, astfel încât să nu coincidă cu Ziua Victoriei.
Socialiștii susțin că Ziua Europei ar putea fi sărbătorită pe 8 mai, în Republica Moldova, nu pe 9 așa cum este obișnuit în întreaga Uniune Europeană.
Armatei Republicii Moldova a detectat miercuri, 26 august, la ora 17:38, un obiect care a…
Primăria Chișinău informează că, în perioada 26 august 2026, ora 20:00 – 31 august 2026,…
Guvernul propune aplicarea etapizată a TVA și a accizelor pentru anumite categorii de mărfuri introduse în Republica…
Deputаții primului Parlament au ales, acum 35 de ani, libertatea și democrația, iar Independența Republicii…
Utilizarea aplicației „Amina” (MVD Rusia), care monitorizează digital cetățenii străini, implică mai multe „riscuri majore”…
Premierul Vasile Tofan i-a cerut ministrului Sănătății, Alexandru Gasnaș, să revizuiască standardele de evaluare și…