fbpx

update, foto | O fetiță care s-a pierdut în pădurea dintre Căpriana și Ciobanca a fost găsită în toiul nopții

update 13 aprilie, 9:10 | Fetița a fost găsită în jurul orei 2:00, la o distanțǎ estimativǎ de 20 km de la locul dispariției. Copila se afla în pǎdure și a reacționat la strigǎte, ieșind în întâmpinare.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Mulțumim polițiștilor, colegilor din subdiviziuni și tuturor persoanelor care ni s-au alǎturat. În aceastǎ noapte am demonstrat repetat cǎ #Împreunǎ_reușim Colegii noștri urmează să stabilească toate circumstanțele, iar fetița va fi consultatǎ de specialiști”, se arată într-un mesaj al Poliției.

update 23:30 | Polițiștii, alături de localnici, voluntari și pădurari continuǎ căutările fetiței. Sunt implicate și dronele cu termoviziune, dar deocamdată fără repere care să localizeze copila.

Foto: Poliția

Poliția examinează și versiunea cǎ ar fi putut să iasă la un traseu și atașează o fotografie a acesteia. La linia de start avea numărul #141 imprimat pe hainǎ.

Înălțimea: 1,15 m, păr șaten. Era îmbrăcată în haine albastre, căciulǎ și fular gri.

Știrea inițială:

Toate subdiviziunile Poliției Naționale sunt pe alarmă, fiind implicate inclusiv dronele, localnicii și voluntarii, după ce a fost sesizată, în jurul orei 19:15, despre dispariția unei fetițe de 10 ani. Aceasta s-a pierdut în timpul unei competiții naționale organizată în pădurea dintre localitățile Căpriana și Ciobanca din raionul Strășeni.

Competiția a început la ora 13:00, fiind implicați 150 de copii și 50 de adulți din diferite localități, organizați pe grupuri, fiecare participant având harta cu traseul de deplasare. În jurul orei 16:00, organizatorii au observat ca minora nu a ajuns la finish, moment în care individual au pornit căutările, mai tirziu solicitând ajutor la 112.

„Persoanele care dețin informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112. Rugăm implicarea tuturor cetățenilor disponibili să ofere suport la căutarea copilei”, se arată într-un comunicat al Poliției.

Potrivit oamenilor legii, fetița este din raionul Sîngerei și nu are la ea telefon sau un alt dispozitiv de localizare.

Polițiștilor li s-au alăturat mai mulți localnici și pădurarii.

Articole asemănătoare

Back to top button